Banner strony. Na przeźroczystym tle, czarny napis "Projekt SPINKa SPołeczne INfopunkty Klimatyczne" i logo drzewa, otoczonego splotem w stylu celtyckim.

Ekran z nowymi wiadomościami. Ikona strony Aktualności.
Domek. Ikona strony startowej.
Zielony liść. Ikona kategorii "Chcesz zrozumieć!"
Megafon. Ikona kategorii "Chcesz wiedzieć!"
Krąg społeczności. Ikona kategorii "Chcesz działać!"
Tęczowe koło. Ikona kategorii "Inne".
Sylwetka ludzka na tarczy rycerskiej, z niebieskim znaczkiem "check". Ikona strony z polityką prywatności.
Na niebieskim kole biała litera i. Ikona strony z informacjami o nas

Czy już przekroczyliśmy próg półtora stopnia?

Obecny poziom globalnego ocieplenia względem okresu przedindustrialnego oszacowany z użyciem różnych metod.

Oś pozioma: poziom globalnego ocieplenia względem okresu referencyjnego 1850-1900 (stopnie Celsjusza). Kolory: wartości, wraz z niepewnościami (95% przedział ufności) oszacowane poprzez połączenie 10 lat pomiarów instrumentalnych z 10 latami projekcjami modeli klimatu (różowy); statystyczną ekstrapolację trendu zmian temperatury w ostatnich dekadach (pomarańczowy); antropogeniczny wkład w obserwowane globalne ocieplenie w roku 2024 (brązowy). Kolor szary pokazuje średnią dekadową globalnego ocieplenia z lat 2015-2024.

Średnioroczna zmiana średniej globalnej temperatury w odniesieniu do poziomu z lat 1850-1900 wyniosła w 2024 r. 1,55 ± 0,13 °C. Ponieważ jednak klimat definiujemy zazwyczaj w ujęciu wielodekadowym, taka wartość anomalii globalnej temperatury z jednego roku nie jest równoznaczna z osiągnięciem poziomu globalnego ocieplenia w sensie celów Porozumienia Paryskiego (1,5°C i 2°C).

Przyjęta w szóstym raporcie IPCC konsencja definiuje poziom globalnego ocieplenia jako średnią 20-letnią, co oznacza że do oszacowania wartości tego wskaźnika na dany rok potrzebne są dane z przyszłości. Przykładowo, aby obliczyć poziom globalnego ocieplenia w roku 2024, potrzeba obliczyć średnią z lat 2015–2034. Jeśli zatem nie chcemy czekać 10 lat, musimy użyć metod opartych o ekstrapolację obecnych trendów albo symulacje modeli klimatu, które pozwalają nam oszacować z dobrym przybliżeniem o ile ociepli się planeta w najbliższej dekadzie.

Źródło: WMO, State of the Global Climate 2025.

W ramach akcji „Wykres na dziś” publikujemy wykresy i inne wizualizacje dotyczące zagadnień związanych ze zmianą klimatu. Mamy nadzieję, że prezentowane przez nas dane stanowić będą punkt wyjścia do szerokiej i opartej na faktach dyskusji na temat globalnego ocieplenia oraz możliwości jego ograniczenia. Akcję prowadzimy we współpracy z Komitetem ds. Kryzysu Klimatycznego Polskiej Akademii Nauk.

Zobacz wszystkie wizualizacje.

The post Czy już przekroczyliśmy próg półtora stopnia? appeared first on Nauka o klimacie | naukaoklimacie.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *