Banner strony. Na przeźroczystym tle, czarny napis "Projekt SPINKa SPołeczne INfopunkty Klimatyczne" i logo drzewa, otoczonego splotem w stylu celtyckim.

Ekran z nowymi wiadomościami. Ikona strony Aktualności.
Domek. Ikona strony startowej.
Zielony liść. Ikona kategorii "Chcesz zrozumieć!"
Megafon. Ikona kategorii "Chcesz wiedzieć!"
Krąg społeczności. Ikona kategorii "Chcesz działać!"
Tęczowe koło. Ikona kategorii "Inne".
Sylwetka ludzka na tarczy rycerskiej, z niebieskim znaczkiem "check". Ikona strony z polityką prywatności.
Na niebieskim kole biała litera i. Ikona strony z informacjami o nas

Jak kończą niezabezpieczone podczas inwestycji drzewa? Marnie.

Przykładem są drzewa z terenu inwestycji Tramwaj na Górkę Narodową. Niestety dziś, po niemal 2 latach od zakończenia inwestycji, jesteśmy zmuszeni zgłosić do ZZM obumarcie 2 jaworów. Podczas inwestycji drzewa pozostawały niezabezpieczone, a pod ich koronami zorganizowano skład budowlany, gromadzono cement oraz parkowano ciężki sprzęt.

Po wielu prośbach i pismach kierowanych przez nas do miasta, w końcu zabezpieczono drzewa pod sam koniec realizacji inwestycji, jednak dla drzew było to zdecydowanie za późno. Gleba wokół była już całkowicie ubita i zanieczyszczona szkodliwym dla drzew cementem. Alarmowaliśmy, że brak zabezpieczeń będzie skutkował obumieraniem jaworów, nie sądziliśmy jednak, że stanie się to tak szybko.

Budowa tramwaju na Górkę Narodową ukazała jak w soczewce:
  • fikcyjność nadzoru przyrodniczego nad inwestycjami, który nie wymógł na wykonawcy właściwego zabezpieczenia drzew
  • słabość urzędu, który nie wpisał kar umownych za zniszczenie drzew
  • dziury i luki w ustawie o ochronie przyrody, która nie uwzględnia ochrony strefy korzeni drzew
Po sytuacji z jaworami, w sierpniu 2023 r., złożyliśmy do byłego już prezydenta Majchrowskiego petycję o wprowadzenie “Standardów ochrony drzew w procesie inwestycyjnymi”. Ostatecznie wprowadzono je w lutym 2024 roku, jednak wciąż nie ma należytej drogi ich egzekwowania. Niedawno zgłosiliśmy uszkodzenie drzew w Parku im. Wyspiańskiego przez wykonawcę wykonującego remont ścieżek. Na skutek tego zgłoszenia na wykonawcę została nałożona kara w wysokości 1000 zł oraz wykonał tymczasowe zabezpieczenie rany powstałej w wyniku naderwania konara drzewa. Choć to pozytywny przykład, że sprawca został ukarany, to drzewa i tak zostały zniszczone. Nam zależy na rzeczywistej ochronie drzew przy wszystkich inwestycjach w mieście, a nie na karaniu wykonawców po fakcie.
Apelujemy zatem do prezydenta Aleksandra Miszalskiego i dyrektora Pawlika, aby dogłębnie przyjrzeli się temu zagadnieniu i skutecznie egzekwowali od wykonawców przestrzegania zasad ochrony drzew w inwestycjach.

Artykuł Jak kończą niezabezpieczone podczas inwestycji drzewa? Marnie. pochodzi z serwisu Akcja Ratunkowa dla Krakowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *