Od początku 2025 roku złożono już 297 wniosków o wycinkę ponad 1947 drzew w Krakowie. Najwięcej, bo prawie 500 drzew ma “pójść pod piłę” na Dębnikach, a prawie 400 na Podgórzu Duchackim. Każdego dnia w Krakowie wycinanych jest średnio kilkadziesiąt drzew – jedno tu, jedno tam i tak każdego roku znika w naszym mieście kilka hektarów terenów zielonych.
Często do nas piszecie o pomoc w sprawie wycinanych drzew. Niestety, najczęściej jest już za późno, aby uratować kilkudziesięcioletnią lipę, bo decyzja zapadła i nie ma szansy na jej zmianę. Aby sytuacja się nie powtórzyła, potrzebna jest wiedza nt aktualnych wniosków o wycinkę. A o nią trudniej…

Brak miejskiego systemu informowania o wycinkach drzew
Niestety, miasto i urzędy odpowiedzialne za wydawanie decyzji nie ułatwiają. W Krakowie, jak w żadnym polskim mieście, nie ma jednolitego i transparentnego systemu informowania o wycinkach. Mieszkańcy nie mogą w prosty i szybki sposób sprawdzić czy ktoś chce wyciąć drzewa w okolicy i w razie czego podjąć odpowiednie kroki, aby temu zapobiec.
- Po pierwsze – trzeba mieć wiedzę, do kogo należy dany teren, bo zgody na wycinkę są wydawane przez kilka różnych urzędów w zależności od działki, na której rośnie dane drzewo.
- Po drugie – wiedzieć, gdzie szukać informacji o wycinkach, bo każdy z urzędów decyzyjnych publikuje informacje o wnioskach w innym miejscu.
- Po trzecie – dane udostępniane przez urzędy są często niepełne, bo nie zawierają kluczowych informacji takich jak liczba drzew do wycinki, a zamiast podania ulicy, gdzie rośnie dane drzewo, wskazana jest jedynie działka i obręb.
- Po czwarte – konia z rzędem temu, kto wie na jakiej działce i w jakim obrębie stoi jego dom, a co dopiero drzewo dwie ulice dalej. I jak to znaleźć.
- Po piąte – aby złożyć skuteczny protest przeciwko wycince, trzeba to zrobić w określonym czasie – dwa tygodnie od publikacji przez właściwy urząd swojej decyzji.
- Po szóste – wycinka może być przeprowadzona w oparciu o ZRID, ale w tym przypadku nie ma nigdzie informacji, ile drzew ma zostać wyciętych – nawet miejskie urzędy o tym nie wiedzą. Także nie ma lekko!
Aktywiści na ratunek!
I tutaj z pomocą przychodzi Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody, które prowadzi od 2022 roku wykaz wszystkich składanych w Krakowie wniosków ws. wycinki drzew w naszym mieście (oprócz wycinek w oparciu o ZRID). A od 2025 roku wykaz jest udostępniony w nowym panelu z możliwością wyszukiwania po dzielnicach, ulicach, wnioskodawcach.
Warto go monitorować, zwłaszcza swoją dzielnicę i sprawdzać, które drzewa mogą wkrótce zniknąć z naszej ulicy. Tylko wtedy jest szansa na zatrzymanie wycinki lub jej ograniczenie.
Pod wskazanym poniżej linkiem znajdziecie informacje o decydentach, miejscach, gdzie publikują, a także więcej informacji proceduralnych m.in.: kto i w jaki sposób może być stroną postępowania i jak skutecznie złożyć protest przeciwko wycince.
Link do wykazu wniosków o wycinkę drzew w Krakowie

Miasto zapowiada zmiany.
Z końcem czerwca 2025 r. decyzją Ministerstwa Środowiska i Klimatu serwis ekoportalu.pl, na którym publikowane były wnioski rozpatrywane przez miasto, nie będzie już aktualizowany o nowe aplikacje.
Od 1 lipca 2025 r. wszystkie miasta zobowiązane są do prowadzenia publicznie dostępnych wykazów we własnym zakresie. Miasto Kraków potwierdza, że planuje uruchomić własną platformę z wykazem wniosków ws wycinek, która będzie wykorzystywać dane GIS. Czy będą tam znajdą się w końcu pełne dane i czy postulaty aktywistów zostaną uwzględnione – zobaczymy.
A my, apelujemy o realną a nie kosmetyczną zmianę czyli:
- Jedna platforma, na której będą publikowane wszystkie wnioski i decyzje do nich, bez względu na podmiot decyzyjny.
- Publikację dodatkowych danych o drzewach tj. liczba, gatunek, obwód pnia, a także wartość ekosystemową* oraz wartość odtworzeniową*.
- Podawanie zawsze dokładnego adresu (ulicy), gdzie rośnie drzewo, co ułatwiłoby mieszkańcom zlokalizowanie miejsca wycinki.
- Informacji o nasadzeniach zastępczych: liczba drzew, gatunki oraz gdzie i kiedy będą one posadzone.
- Wprowadzenie monitoringu nasadzeń zastępczych.
- Ewidencji wycinek drzew w ramach inwestycji realizowanych w oparciu o ZRID.
Dodaj komentarz