
Mapa kwantyli średniej miesięcznej temperatury oceanu w marcu 2025, według reanalizy ERA5. Kolor ciemnoniebieski i czerwony odnoszą się do obszarów które zanotowały odpowiednio najniższą i najwyższą temperaturę w marcu w okresie 1979-2025. Kolor błękitny oznacza obszary chłodniejsze niż 10 percentyl temperatur w okresie 1991-2020; jasnoniebieski — pomiędzy 10 a 33 percentylem; biały — pomiędzy 33 a 66 percentylem; jasnopomarańczowy — pomiędzy 66 a 90 percentylem; pomarańczowy – cieplejsze niż 90 percentyl. Obszary oznaczone kolorem szarym pokryte są lodem pływającym albo lodowcami szelfowymi.
Warto zwrócić uwagę na ekstremalnie ciepły region północnego Atlantyku, a także Morze Śródziemne. Ciepły wschodni tropikalny Pacyfik sugeruje, że La Niña już się zakończyła.
Źródło: C3S/ECMWF, dane: ERA5.
W ramach akcji „Wykres na dziś” publikujemy wykresy i inne wizualizacje dotyczące zagadnień związanych ze zmianą klimatu. Mamy nadzieję, że prezentowane przez nas dane stanowić będą punkt wyjścia do szerokiej i opartej na faktach dyskusji na temat globalnego ocieplenia oraz możliwości jego ograniczenia. Akcję prowadzimy we współpracy z Komitetem ds. Kryzysu Klimatycznego Polskiej Akademii Nauk.

Ten wpis sfinansowaliśmy ze środków finansowych pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych przekazanych Fundacji Edukacji Klimatycznej. Dziękujemy!
The post Ekstrema temperatury wszechoceanu w marcu 2025 appeared first on Nauka o klimacie | naukaoklimacie.pl.
Dodaj komentarz