Banner strony. Na przeźroczystym tle, czarny napis "Projekt SPINKa SPołeczne INfopunkty Klimatyczne" i logo drzewa, otoczonego splotem w stylu celtyckim.

Ekran z nowymi wiadomościami. Ikona strony Aktualności.
Domek. Ikona strony startowej.
Zielony liść. Ikona kategorii "Chcesz zrozumieć!"
Megafon. Ikona kategorii "Chcesz wiedzieć!"
Krąg społeczności. Ikona kategorii "Chcesz działać!"
Tęczowe koło. Ikona kategorii "Inne".
Sylwetka ludzka na tarczy rycerskiej, z niebieskim znaczkiem "check". Ikona strony z polityką prywatności.
Na niebieskim kole biała litera i. Ikona strony z informacjami o nas

Globalny zasięg lodu morskiego

Wykres dobowej sumy zasięgu (powierzchni obszarów gdzie koncentracja lodu przekracza 15%) lodu morskiego w Arktyce i Antarktyce, w latach od 1979 do 2025, na podstawie pomiarów satelitarnych promieniowania mikrofalowego.

Oś pozioma: kolejne dni roku. Oś pionowa: globalny zasięg lodu pływającego (miliony kilometrów kwadratowych). Kolejne lata oznaczono różnymi odcieniami niebieskiego; kolorem żółtym oznaczono przebieg zasięgu globalnej pokrywy lodu morskiego w roku 2023, w którym osiągnęła ona najniższą średnioroczną wartość w historii obserwacji; kolor czerwony oznacza bieżący rok 2025.

Siodłowaty kształt szeregu czasowego wynika z faktu, że wartość globalna jest sumą zasięgu lodu pływającego z przeciwległych biegunów planety, a sezonowe wahania zasięgu lodu arktycznego nie są idealnie lustrzanym odbiciem zmian zasięgu lodu antarktycznego, ze względu na odmienne uwarunkowania geograficzno-klimatyczne: Ocean Południowy otacza Antarktydę, Ocean Arktyczny otoczony jest natomiast przez masy kontynentalne; antarktyczny lód morski jest sezonowy i w większości topnieje latem, zaś w Arktyce pokrywa lodowa jeszcze kilka dekad temu składała się w dużej części z lodu wieloletniego, który przetrwał co najmniej jedno lato. Zmiana klimatu wpływa na lód morski w obu regionach planety, i w ostatnich latach globalny jego zasięg osiągnął najniższe wartości w historii obserwacji.

Źródło: Zack Labe, dane: SIDC/NOAA.

W ramach akcji „Wykres na dziś” publikujemy wykresy i inne wizualizacje dotyczące zagadnień związanych ze zmianą klimatu. Mamy nadzieję, że prezentowane przez nas dane stanowić będą punkt wyjścia do szerokiej i opartej na faktach dyskusji na temat globalnego ocieplenia oraz możliwości jego ograniczenia. Akcję prowadzimy we współpracy z Komitetem ds. Kryzysu Klimatycznego Polskiej Akademii Nauk.

Zobacz wszystkie wizualizacje.

The post Globalny zasięg lodu morskiego appeared first on Nauka o klimacie | naukaoklimacie.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *