Banner strony. Na przeźroczystym tle, czarny napis "Projekt SPINKa SPołeczne INfopunkty Klimatyczne" i logo drzewa, otoczonego splotem w stylu celtyckim.

Ekran z nowymi wiadomościami. Ikona strony Aktualności.
Domek. Ikona strony startowej.
Zielony liść. Ikona kategorii "Chcesz zrozumieć!"
Megafon. Ikona kategorii "Chcesz wiedzieć!"
Krąg społeczności. Ikona kategorii "Chcesz działać!"
Tęczowe koło. Ikona kategorii "Inne".
Sylwetka ludzka na tarczy rycerskiej, z niebieskim znaczkiem "check". Ikona strony z polityką prywatności.
Na niebieskim kole biała litera i. Ikona strony z informacjami o nas

Utwórzmy Użytek Ekologiczny „Las Łęgowy w Przegorzałach im. Kazimierza Walasza”

Dziś ruszyły konsultacje społeczne ws. utworzenia Użytku ekologicznego “Las Łęgowy” im. Kazimierza Walasza i potrwają one do 9 maja. Jest to wspólna inicjatywa krakowskich organizacji ekologicznych, przyrodniczych, aktywstek i aktywistów, którzy przez lata wspołpracowali z Kaziem Walaszem – Kaziem, bo tak chciał być nazywany.

2 lata temu, jako Akcja, walczyliśmy wraz z mieszkańcami o ochronę tego terenu i zmianę koncepcji przebiegu tras – Pychowickiej i Zwierzynieckiej. Udało się! Miasto zapowiedziało ograniczenie skali inwestycji oraz, że przyszłe trasy będą przebiegać w tunelu pod Wisłą.

Ale nie dałoby się tego zrobić właśnie bez śp. Kazia, który w czasie naszych protestów prowadził spacery przyrodnicze po Lasie Łęgowym dla Krakowianek i Krakowian i uczył o jego mieszkańcach.

Zresztą, Kaziu od kilkudziesięciu lat mówił o wyjątkowości tego terenu, apelował o jego prawną ochronę dla jego ukochanych ptaków. Jego praca “Opinia o wartości przyrodniczej Lasu Łęgowego w Przegorzałach w Krakowie”  jest dołączona do wniosku o utworzenie użytku ekologicznego na tym terenie.

Las łęgowy w Przegorzałach nad Wisłą to jeden z najcenniejszych terenów przyrodniczych w Krakowie. Odgrywa istotną rolę w korytarzu migracyjnym ptaków wzdłuż Wisły. Na jego terenie występuje ponad 60 gatunków ptaków, w większość objętych ochroną gatunkową, m.in.: derkacz, krogulec oraz dzierzba gąsiorek czyli gatunki chronione Dyrektywą Ptasią Unii Europejskiej. W lesie można spotkać także inne chronione płazy, gady, bobry, wydry i czy nie objęte ochroną gatunkową sarny, lisy, zające.

Artykuł Utwórzmy Użytek Ekologiczny „Las Łęgowy w Przegorzałach im. Kazimierza Walasza” pochodzi z serwisu Akcja Ratunkowa dla Krakowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *