Niedźwiedzie coraz częściej pojawiają się w pobliżu ludzkich osiedli. Media regularnie podsycają atmosferę strachu, publikując kolejne dramatyczne nagłówki. Tymczasem to właśnie ludzkie działania w dużej mierze wpływają na takie zachowania dzikich zwierząt.
Przede wszystkim ingerujemy w ich przestrzeń – fragmentujemy siedliska, budujemy drogi, rozwijamy zabudowę, intensyfikujemy turystykę czy gospodarkę leśną. To nie zwierzęta wchodzą do naszej przestrzeni, ale my rozpychamy się w miejscach, które mają być dla nich bezpiecznym domem.
Kolejnym problemem jest pozostawianie śmieci w lesie, a nawet świadome wabienie, żeby zobaczyć „misia” z bliska lub zrobić zdjęcie – Zwierzęta szybko uczą się, że łatwy pokarm pochodzi od ludzi – później szukają go w śmietnikach, a te, nie da się ukryć, są oznaką „bytowania człowieka” i znajdują się na ludzkich „szlakach migracyjnych” … Spotkania stają się nieuniknione.
Nie brakuje też osób, które bagatelizują zagrożenie, bo przecież „miś chętnie łapę poda”…
Skutek? – „Rosnąca liczba incydentów z udziałem niedźwiedzi” (zbliżanie się do ludzkich siedlisk) i … – niestety – coraz częstsze głosy domagające się ich odstrzału.
Tymczasem do takich sytuacji nie może w ogóle dochodzić. Potrzebne są działania prewencyjne: zabezpieczanie odpadów, edukacja lokalnych społeczności i turystów, ograniczanie zabudowy – a tych działań ciągle brakuje.
Niedźwiedzie są niezwykle ważne.
Pełnią kluczowe funkcje w ekosystemie: regulują populacje innych zwierząt, rozkładają padlinę, rozsiewają nasiona. Chroniąc niedźwiedzie, chronimy całe krajobrazy – lasy, rzeki, miejsca, które dają nam czystą wodę, powietrze, stabilne ekosystemy i piękno dzikiej przyrody.
To gatunek parasolowy – ochrona jego siedlisk oznacza przetrwanie dla wielu innych, często mniej znanych, ale równie ważnych gatunków. Dzika, zróżnicowana przyroda jest bardziej odporna na skutki zmian klimatu i degradację środowiska.
Pamiętajmy o tym, szczególnie podczas wakacyjnych wędrówek – bądźmy odpowiedzialni!
Razem z ponad 60 organizacjami apelujemy do Rzecznika Praw Obywatelskich o reakcję ws. działań Gminy Cisna. Bo to nie jest tylko o tych trzech niedźwiedziach. To precedens. To pokazanie, że zamiast rozwiązywać problemy, możemy eliminować zwierzęta, bo są dla nas niewygodne. Otóż – nie możemy!
Artkuł pochodzi ze strony Rodzice dla Klimatu.
Dodaj komentarz