Banner strony. Na przeźroczystym tle, czarny napis "Projekt SPINKa SPołeczne INfopunkty Klimatyczne" i logo drzewa, otoczonego splotem w stylu celtyckim.

Ekran z nowymi wiadomościami. Ikona strony Aktualności.
Domek. Ikona strony startowej.
Zielony liść. Ikona kategorii "Chcesz zrozumieć!"
Megafon. Ikona kategorii "Chcesz wiedzieć!"
Krąg społeczności. Ikona kategorii "Chcesz działać!"
Tęczowe koło. Ikona kategorii "Inne".
Sylwetka ludzka na tarczy rycerskiej, z niebieskim znaczkiem "check". Ikona strony z polityką prywatności.
Na niebieskim kole biała litera i. Ikona strony z informacjami o nas

Gdzie czerwiec był najcieplejszy, a gdzie najzimniejszy

Mapa pokazująca jak ciepły był czerwiec w roku 2025 względem wszystkich innych czerwców od roku 1850. Odcienie koloru czerwonego obrazują pięć najwyższych pozycji w rankingu, a najciemniejszy odcień oznacza że czerwiec w tych miejscach planety rekordowo ciepły. Analogicznie, odcienie koloru niebieskiego pokazują temperatury bliskie najzimniejszemu czerwcowi w historii obserwacji.

Na około 3,3% powierzchni planety czerwiec był rekordowo gorący od co najmniej roku 1850. W Europie najcieplejszy czerwiec w historii obserwacji odnotowała Hiszpania i Słowenia, a także Anglia (w całym Zjednoczonym Królestwie był to drugi najcieplejszy czerwiec).

Źródło: Berkeley Earth.

W ramach akcji „Wykres na dziś” publikujemy wykresy i inne wizualizacje dotyczące zagadnień związanych ze zmianą klimatu. Mamy nadzieję, że prezentowane przez nas dane stanowić będą punkt wyjścia do szerokiej i opartej na faktach dyskusji na temat globalnego ocieplenia oraz możliwości jego ograniczenia. Akcję prowadzimy we współpracy z Komitetem ds. Kryzysu Klimatycznego Polskiej Akademii Nauk.

Zobacz wszystkie wizualizacje.

Ten wpis sfinansowaliśmy ze środków finansowych pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych przekazanych Fundacji Edukacji Klimatycznej. Dziękujemy!

The post Gdzie czerwiec był najcieplejszy, a gdzie najzimniejszy appeared first on Nauka o klimacie | naukaoklimacie.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *