Banner strony. Na przeźroczystym tle, czarny napis "Projekt SPINKa SPołeczne INfopunkty Klimatyczne" i logo drzewa, otoczonego splotem w stylu celtyckim.

Ekran z nowymi wiadomościami. Ikona strony Aktualności.
Domek. Ikona strony startowej.
Zielony liść. Ikona kategorii "Chcesz zrozumieć!"
Megafon. Ikona kategorii "Chcesz wiedzieć!"
Krąg społeczności. Ikona kategorii "Chcesz działać!"
Tęczowe koło. Ikona kategorii "Inne".
Sylwetka ludzka na tarczy rycerskiej, z niebieskim znaczkiem "check". Ikona strony z polityką prywatności.
Na niebieskim kole biała litera i. Ikona strony z informacjami o nas

Dyskusja o wizji reform dofinansowania pszczelarstwa

Polanka TV – Pszczele Wieści – o przyrodzie naukowo 049

[follow_buttons]

W odcinku specjalnym w Pszczelich Wieściach rozmawiamy z naszym gościem Bartłomiejem Maletą prowadzącym bloga „Skoro Chcą Mieć Trutnie Niech Je Mają” o sensowności dotacji dla pszczelarzy w Polsce. Mamy różne poglądy na ten temat, choć łączy nas podpisanie się pod manifestem rozwoju pszczelarstwa przyjaznego pszczołom „Mniej znaczy lepiej”. Bartłomiej podkreśla, że niektórzy pszczelarze uważają, że dotacje powinny być ograniczone, aby poprawić sytuację w branży. Zadaje on pytanie, czy dotacje rzeczywiście wspierają pszczelarzy, czy raczej prowadzą do wzrostu cen sprzętu i usług. Piotr wskazuje na różnice w poglądach wśród pszczelarzy oraz na potrzebę reform. Ja powołuję się na większą rolę państwa w kształtowaniu polityki rolnictwa, choć jednocześnie stanowczo opowiadam się za wspieraniem ruchów oddolnych takich jak spółdzielnie wytwórców i spożywców, czy kooperatyw.

Dalej rozmawiamy o możliwych reformach dotacji, takich jak wprowadzenie systemu degresywnego, który wspierałby mniejszych pszczelarzy, oraz o konieczności kształtowania polityki państwowej w sposób sprzyjający zdrowiu pszczół i zrównoważonemu rozwojowi. Poruszamy też problem importu miody z wschodniej granicy, który rozgrzewa pszczelarzy. Rozmowa kończy się konsensusem, że konieczne są dalsze dyskusje i współpraca między pszczelarzami a rolnikami, aby wypracować wspólne rozwiązania, które będą korzystne dla obu stron.

Film powstał dzięki finansowaniu Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”

Wpis pochodzi ze strony Radio Warroza Pszczele Wieści. Stronę łącznie z nagraniami opublikowano na licencji CC BY-NC-ND 4.0

Fediverse Reactions

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *