Kostaryka, niewielki kraj w Ameryce Środkowej to jeden z najbardziej zaawansowanych państw na świecie w zakresie ochrony klimatu. Pomimo swojej niewielkiej powierzchni, stała się światowym liderem ekologicznych inicjatyw, a jej działania na rzecz środowiska są inspiracją dla innych państw.
-
Od wylesiania do reforestacji – droga do sukcesu
Jeszcze w latach 80-tych XX wieku Kostaryka zmagała się z problemem masowego wylesiania. W ciągu kilku dekad kraj utracił ponad połowę swoich zasobów leśnych najpierw przez Anglików pod plantacje kawy, a potem przez rodzime władze pod produkcję drewna w celu pobudzenia gospodarki kraju. W latach 90-tych rząd wprowadził regulacje, których celem było utworzenie parków narodowych i rezerwatów.
W celu ochrony cennych ekosystemów jakie występują w Ameryce Środkowej wprowadzono między innymi:
- Programy płatności za usługi ekosystemowe (PES) – wynagrodzenie dla właścicieli ziemskich za ochronę i ponowne zalesianie terenów.
- Zakaz wylesiania – od 1996 roku wprowadzono zakaz wycinania lasów pierwotnych.
- Ochrona bioróżnorodności – prawie 30% terytorium kraju objęto ochroną jako parki narodowe i rezerwaty przyrody
Dzięki szybkiemu działaniu i zdecydowanym krokom lesistość kraju wzrosła z 26% w latach 80 do ponad 50% obecnie, co czyni Kostarykę liderką w dziedzinie zalesiania.

-
Energia odnawialna i neutralność klimatyczna
Kostaryka od lat dąży do całkowitej eliminacji paliw kopalnych. Obecnie ponad 99% energii elektrycznej pochodzi ze źródeł odnawialnych takich jak: hydroenergia, geotermia, energia słoneczna czy wiatrowa. Przez wiele lat kraj działał niemal bez spalania paliw kopalnych, co jest unikatowe na skalę światową. Rząd zapowiedział też, że osiągnie neutralność klimatyczną do 2050. Warto zauważyć, że podobne zobowiązanie przyjęła Unia Europejska.
-
Zielona gospodarka i ekoturystyka
Przemysł turystyczny kostarykańczyków oparty jest na zasadach ekoturystyki, co pozwala chronić im zasoby naturalne mimo generowania dochodów z turystyki i turystów, dla których wabikiem są właśnie ekosystemy i bioróżnorodności.
Dochody z turystyki pozwalają na dalsze inwestycje, dalszą reforestację i ochronę ekosystemów, które podróżni tak podziwiają. Są to cyrkularne, wzajemnie napędzające się działania.
-
Wskaźniki gospodarcze – dalszy rozwój kraju w zgodzie z klimatem
PKB (produkt krajowy brutto) oraz PNB (produkt narodowy brutto) są najpopularniejszymi wskaźnikami rozwoju kraju. Na popularności zyskuje również HDI (Human Development Index) wprowadzony przez UNDP (Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju), który określa poziom rozwoju społecznego. W przypadku Kostaryki idziemy o krok dalej, ponieważ dla specyfiki regionu i jej działań na rzecz ochrony klimatu zastosujemy PHDI (Planetary Pressure Human Development Index) czyli HDI z uwzględnieniem kosztów planetarnych. Taki sposób pozwala wyrównanie różnic między krajami o wysokim wskaźniku rozwoju ale zarabiających np. na ropie naftowej. Neutralizuje to różnice rozwojowe między globalną północą a globalnym południem.

Spośród państw o bardzo wysokim poziomie rozwoju społecznego Kostaryka jest od paru lat liderką mimo jej geograficznego położenia. Jest to najlepsze odzwierciedlenie ostatnich 30 lat wkładanych wysiłków w zrównoważone rozwijanie państwa.
-
Proste życie
Te wszystkie elementy związane są z przywiązaniem miejscowej ludności do filozofii Pura Vida, która w dosłownym tłumaczeniu z języka hiszpańskiego oznacza „proste życie” lub „samo życie”. Ten głęboki szacunek dla przyrody przejawia się we wszystkich dziedzinach życia. Jest niczym DNA tej społeczności. Filozofia Pura Vida promuje życie w harmonii z naturą, co przekłada się na szeroko zakrojone programy ochrony środowiska i inicjatywy z zakresu energii odnawialnej. Edukacja ekologiczna i rozumienie zrównoważonego życia jest integralną częścią systemu szkolnictwa, co zapewnia, że przyszłe pokolenia będą kontynuować te wartości. Dzięki tej filozofii Kostaryka nie tylko chroni swoje bogate dziedzictwo naturalne, ale również demonstruje światu, jak rozwój gospodarczy może iść w parze z ochroną środowiska i dobrem społeczeństwa.
-
Lekcja do odrobienia dla świata
Historia Kostaryki pokazuje, że nawet niewielki kraj może stać się globalnym liderem ochrony środowiska. Dzięki konsekwentnym działaniom na rzecz reforestacji, zwiększaniu udziału energii odnawialnej oraz zrównoważonego rozwoju Kostaryka pokazuje, że możliwe jest łączenie wzrostu gospodarczego z ochroną planety. Choć trzeba zauważyć, że kraj ma jeszcze wyzwania do rozwiązania, chociażby w obszarze recyklingu, to i tak jego polityka ekologiczna stanowi inspirację dla innych państw na świecie.
Jej sukces stanowi inspirację dla innych krajów i dowodzi, że odpowiedzialna polityka ekologiczna może przynieść długoterminowe korzyści zarówno dla społeczeństwa jak i dla stanu klimatu.
CZYTAJ WIĘCEJ:
- Wpływ zmiany klimatu na ekstremalne zjawiska pogodowe
- Tworzenie obszarów chronionych nie wystarczy. Ochrona bioróżnorodności wymaga zintegrowanych rozwiązań
- Skuteczne zarządzanie kryzysowe w mieście, czyli jak to się robi w Gdańsku?
Artykuł Kostaryka – mały wielki kraj. Jak stała się liderką ochrony klimatu pochodzi z serwisu Blog – Wszystko w Twoich Rękach.
Artkuł pochodzi ze strony Blog – Wszystko w Twoich Rękach.
Dodaj komentarz